Kazı Harfiyat İşleri

Kazı harfiyat işleri hizmetlerimiz

Kazı Harfiyat İşleri

Hafriyat Nedir?

Hafriyat işleri binanın temel kazı işlemleri ve ardından uygun temel atma işlemlerinin yapıldığı bir işlemdir. Kazı ve hafriyat işleri belirli izinler doğrultusunda yapılabilecek işlemlerdir. Kazı ve hafriyat işlemlerinin yapılabilmesi için;

  • Hafriyat ruhsatı,
  • Sigorta işlemleri
  • Hafiyat döküm izin belgesi

Alınması gerekmektedir. Bu belgeler bağlı bulunduğunuz belediyelerden alınabilmektedir.

Kazı ve hafriyat işleri oldukça önemli ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Çünkü kazı ve hafriyat temizleme işlemleri esnasında bir çok kaza meydana gelebilmektedir. Hafriyat temizliği yaparken ya da kazı yaparken yan tarafta bulunan binaya ya da binanın temeline zarar verilebilir. Bu o binada yaşayan kişiler için oldukça tehlikeli bir durumdur. Kazı ve hafriyat işleri yapılırken öncelikle can güvenliği esas alınmalıdır.

Bunun yanı sıra hafriyat işleri esnasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de su, Telekom ve doğalgaz hattına dikkat etmektir. Bu hatlara verilen zarar ile çok büyük tehlikeler yaşanabilir. Bu yüzden ilgili belediyelerden kazı yapılacak alanın planı alınmalı ve projeye bu bağlamda profesyonel bir şekilde devam edilmelidir.

Hatta doğalgaz hattı gibi tehlikeli hatların bulunduğu alanlarda acil bir durum söz konusu olduğunda müdahale edilmesi için ilgili kurumdan yetkili kişilerin bulundurulması gerekmektedir. Önemli olan kazı ve hafriyat işleri esnasında can ve mal güvenliğini sağlayarak kusursuz bir hizmet vermektir.

 

Hafriyat Firmaları İstanbul Avrupa

Çeşitli kazı teknikleri ve yöntemleri ile sizlere hizmet veren firmamız profesyonel hizmeti ile sizlere İstanbul Avrupa ve Anadolu yakasında özenle hizmet vermektedir. İnşaat kazı yıkım ve hafriyat işlemleri fiyat skalası değişkenlik göstermektedir. Hafriyat hesaplaması, kazı hesaplaması gibi işlemler firmamız tarafından yapılarak sizlere detaylı bilgi verilmektedir.

 

Hafriyat İşleri Risk Analizi

Kazı ve hafriyat işlerinde risk analizi yapan firmamız insan sağlığını koruyacak şekilde bu hizmeti profesyonelce sizlere vermektedir. Unutmayın risk analizi hayat kurtarır. Bu yüzden özellikle su, Telekom, elektrik ve doğalgaz hatlarının geçtiği alanlarda hafriayt işleri yapılacak ise risk analizi yapılması zorunludur.

 

Kazı İşleri Nedir?

Kazı işleri bir binanın temelinin atılması için gerekli olan fazla toprağın zeminden temizlenmesi işlemidir. Bu işlem esnasında farklı toprak türleri ile karşılaşılabilir. Örneğin toprak zeminlerde yumuşak toprak ve sert toprak olabilir. Yumuşak toprak kazması en kolay toprak tipidir. Kazma ve kürekle ya da kepçe ile kazılıp kolaylıkla yükleme yapılabilir.

Bunun yanı sıra küskülük zeminler vardır. Sert küskülük zeminler ve yumuşak küskülük zeminler farklı şekillerde kazılır. Küskülük zeminler kazma ve küskü yardımı ile kazılarak işlem tamamlanır. Sert küskülük zeminlerde kırıcı tabanca kullanılarak zeminin kolayca sökülmesi sağlanır.

Kaya zeminlerde ise üç çeşit zemin vardır. Bunlar yumuşak, sert ve çok sert kaya zeminlerdir. Yumuşak kaya zeminler küskü, ekskavatör ve kırıcı tabanca kullanılarak kazılır. Sert kaya zezminler patlatıcı madde kullanılarak kazılabilir. Ayrıca kırıcı tabanca da sert kaya zeminlerde uygulanır. Çok sert kaya zeminlerde ise patlayıcı kullanım miktarı oldukça fazladır. Bunun yanı sıra ekskavatör, kepçe ve kırıcı tabanca da kullanılması gerekmektedir.

Batak ve balçık zeminlerde sulu alanlar oldukça fazladır. Kepçe yardımı ile batak ve balçık zeminlerin kazı işleri tamamlanabilir.

 

Kazı Türleri Nelerdir?

  1. Tesviye Kazısı: Temel üzerinde yapılan bir kazı çeşididir. Arsanın en üst noktasında her taraf kazılır. Düz bir zemin elde edilene kadar tesviye kazısına devam edilir.
  2. Temel Üstü Kazısı: Bodrum katı kazısının bir diğer adıdır. Tesviye kotu ile temel üst kodu arasında kalan bölgenin kazı işlemidir.
  3. Temel Kazıları: Temel üstü ve bodrum katının altına yapılan temel kazma işlemleridir. 2 metreden daha derin olmaktadır.

 

Hafriyat

Hafriyat işlerinde kullandığımız iş makinaları teknolojik gelişmelere ayak uydurularak kullanılan ve son teknoloji makinaları içermektedir. Kazı ve hafriyat işleri için bizimle iletişime geçiniz.

Kazı harfiyat işleri için gerekli iş makinası kiralama hizmeti tarafımızca sağlanmaktadır.

Kazı hafriyat işleri binalara zarar vermeden profesyonel bir şekilde yapıldığı zaman çevremiz zarar görmeyecek ve evlerimizde güvenle yaşayabileceğiz. Olası kötü sonuçların önüne geçmek için profesyonellikten şaşmayın. Hafriyat işleri için İstanbul Hurda ile iletişime geçerek en iyi hizmeti uygun fiyatlar ile alabilirsiniz.